Blog

Lazer Epilasyon ve IPL Cihazları Hakkında Bilinmesi Gerekenler.

Maalesef günümüzde piyasada bir çok lazer ve IPL cihazları bilinçsiz şekilde kullanılmaktadır. Fakat epilasyon işlemleri dikkat edilmesi gereken uzmanların dışında kimseninin uygulamaması gereken işlemlerdir.
Lazer epilasyon işlemlerinin riskleri bulunmaktadır. Yanlış uygulamalar sonucu geri dönüşü olmayan yanık vakaları ve tüylerde çoğalma sararma ve beyazlaşma görülmektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu istenilmeyen sonuçlar elbetteki sadece cihazlardan kaynaklanmamaktadır, lazer epilasyon cihazını kullanan uzmanlarında yetersiz bilgiye sahip olması bu risklerin artmasına sebeb olmaktadır. Günümüzde bu tarz riskleri en aza indirmek amacıyla lazer cihazı üreticileri teknolojilerini sürekli olarak geliştirmektedirler. Uygulama sırasında meydana gelebilecek yanık risklerini ortadan kaldırmak amacıyla en iyi soğutma sistemlerini kullanmaya, kıl köklerini yakacak olan ısı enerjisini en kontrollü şekilde cilt altına göndermeye çalışmakta ve kendilerine ait patentli teknolojiler üretmekteler. Yazımızda lazer epilasyon cihazlarının ve IPL fotoepilamsyonların avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.
Epilasyon amacı ile yıllardır birçok farklı teknoloji kullanılmaktadır. Bunları sıralayacak olursa; Alexandrite Lazerler , ND:YAG Lazerler , IPL Fotoepilasyon ve son 15 yıldır en popüler olan Diode Lazerler olarak listeleyebiliriz. Bu teknolojiler arasında bir kaç epilasyon teknolojisi daha kullanılmış fakat kısa sürede bu teknolojilerden vazgeçilmiştir , bizde bu yüzden bu teknolojilerden yazımızda bahsetme gereği duymuyoruz.
Alexandrite Lazerler , yıllardır en çok kullanılan epilasyon yöntemi olarak tercih edilmiştir. Bu lazerler ışık enerjisini ALEXANDRİTE KRİSTALLERİNDEN süzerek lazer ışınına çevirdikleri için piyasada bu isimle anılırlar fakat gerçekte Cynusure , Candela , Cutera , Deka ,Quanta vb. marklardan oluşmaktadır. Alexandrite lazerler çok yüksek güçlü cihazlar olup kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bu lazerle sabit 755 nm lazer ışını üretmektedir.
Avantajlarından bahsedecek olursak , kalın ve siyah kıllarda çok başarılıdır. Seans süreleri çok kısadır, epilasyon öncesi jel veya jilet kullanımına gerek yoktur, işlem anında kıllar döküldüğü için işlem sonrasında dökülme süreci beklenmemektedir. Kullanıcılar için konforlu bir uygulama sağlar. Dezavantajları ise, ince kıllarda başarılı değildir, bu yüzden bazı üretici firmalar Alex&NDYAG kombinasyonlu aynı anda çift dalga boyuna sahip 755-1064 nm lazer ışınını aynı anda uygulayabilen cihazlar geliştirmişlerdir. Fakat bu cihazlar çok yüksek maliyetli olduğu için kullanıcıların satın alması zorlaşmış ve epilasyon maliyetleri artmıştır. Ayrıca Alexandrite cihazları ile yazın işlem yapılamamaktadır, bunun sebebi Alexandrite lazer ışınlarının cilt tarafından emilimi çok yüksek olduğu için yanık riski çok yüksektir yazın işlem yapmak çok risklidir. Bu cihazlar çok yüksek ısı enerjisi ürettiği için acı hissiyatlarıda yüksektir. Sarf maliyetlerinede değinecek olursak ortalama seviyede çalışan bir alexandrite lazerin bir merkeze marka ve modeline göre yıllık 15- 25 Bin Dolar maliyeti bulunmaktadır ve buda epilasyon fiyatlarına yansımaktadır.
ND:YAG Lazerler, aynı şekilde isimlerini ND:YAG kristallerinden almaktadır, genellikle damar tedavilerinde kullanılmaktadırlar. Fakat yapılan çalışmalarda epilasyonda özellikle ince kıllarda başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Bu etkisinin sebebi ise ND:YAG lazerlerin aslında kıl köklerini besleyen mikro kılcal damarları hasarlıyarak ince kıllarında yok olmasına sebeb olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca cilt yüzeyinde ısı emilimi az olduğu için esmer tenlerde ve yazın rahatlıkla uygulanabilmektedir. Yine bu lazer türünün doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Dezavantajları ise ; epilasyon için çok yavaştır , siyah ve kalın kıllarda başarısızdır, acılıdır ve sarf maliyeti yüksektir. Piyasada çok fazla bulunmamaktadır.
IPL Fotoepilasyon, IPL cihazları bir lazer değildir. Işık enerjisiyle 650-1400 nm arasında dalgalı değişken ısı enerjisi üreten geçici olarak kılların azalmasını sağlayan teknolojilerdir. Yıllardır kullanılmaktadır ve piyasada da maliyeti düşük olduğu için ufak merkezlerde tercih edilmektedir. Bazı IPL cihazları ile farklı filtreler kullanılarak doktorlar tarafından akne , leke cilt yenileme ve cilt sıkılaştırma tedavileride yapılmaktadır. Bu cihazlar epilasyon konusunda başarılı cihazlar değildir fakat düşük maliyetinden dolayı ucuz epilasyon yapma imkanı sunabilmektedir. Dezavantajları; kontrolsüz ışık yanık riskini arttırmakta , acılı, yazın uygulamak riskli ve geçici bir epilasyon işlemidir.
Diode Lazerler , son teknoloji olarak nitelendirdiğimiz epilasyona yeni bir boyut kazandıran cihazlardır. Yüksek teknolojiyle üretilen DİODE MODÜLLERİ sayesinde lazer üreticilerine büyük bir avantaj sağlamıştır. Bu lazerler 808-810-755-760-1064 nm lazer dalga boylarına sahip üreticinin isteği doğrultusunda üretilen ve satışa sunulan epilasyonda kullanılan tüm lazer cihazlarının nm’ sine göre üretilebilmektedir. Örneğin Alexandrite nm’si, ND:YAG nm’si gibi. Diode lazerlerde de diğer cihazlarda olduğu gibi birçok marka ve üretici vardır. Günümüzde piyasada Çin malı ve merdiven altı atölyelerde toplanan taklit birçok cihaz bulunmakta. Fakat dünya piyasasında kalite kontrolleri yapılmış ve klinik çalışmaları tamamlanmış belli başlı markalar bulunmaktadır.
Bunlar; XLASE LAZER ( İTALYAN MALI ) , MEDİOSTAR ( ALMAN MALI ) VENUS ( AMERİKAN MALI ) LIGHTSHEER (İSRAİL MALI) ELOS (İSRAİL MALI) vb. bir veya iki marka daha bulunmaktadır.
Diode lazerler hem ince kıllarda hemde kalın kıllarda yüksek başarıya sahiptir. Yazın rahatlıkla uygulanabilir ve acısızdır. Sarf maliyetleride düşük olduğu için epilasyon fiyatlarıda uygundur. Dezavantajları, epilasyon işleminden önce kılların tıraş edilmesi , işlem sonrasında kılların dökülmesinin yaklaşık 1-2 hafta sürmesi .
Sizler için yazımızda yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu edindiğimiz bilgileri yayınladık. Tabiki şunu belirtmeliyiz epilasyon işlemi yaptırmayı düşünüyorsanız orijinal cihazların bulunduğu merkezleri ve konusunda uzman olduğuna inandığınız kişileri tercih ederek işlemlerinizi yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir